Zakończone

na_tropach_archiwalnych_tajemnic1.jpg

 

Program Ministra Edukacji i Nauki Społeczna odpowiedzialność Nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu
Tytuł projektu Na tropach archiwalnych tajemnic
Jednostka organizacyjna Wnioskodawcy Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego
Okres realizacji 6.12.2021 – 6.04.2023
Kierownicy dr Piotr Kołpak, dr Józef Skrabski
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego – Katedra Dziejów Kultury
Kwota dofinansowania 51 750 zł
Całkowita wartość 57 500 zł

 

Celem projektu Na tropach archiwalnych tajemnic” jest opracowanie książeczki interaktywnej (e-book) bezpłatnie udostępnionej w Internecie i uzupełnionej o publikację drukowaną w formie tradycyjnego zeszytu ćwiczeń (nakład 1000 szt.), a także zorganizowanie cyklu warsztatów edukacyjnych skierowanych do następujących grup docelowych: dzieci, nauczycieli, edukatorów i rodziców prowadzących naukę domową. Spotkania będą połączone z pokazem materiałów opracowywanych w Pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków UPJPII.

Poprzez realizację tych zadań autorzy projektu pragną oswoić uczniów szkół podstawowych z zagadnieniami, o których dzieci zazwyczaj nie posiadają żadnych informacji, a które mogą okazać się wstępem do zainteresowań historycznych i pierwszych refleksji na temat dziejów. Książeczka oraz zeszyt ćwiczeń obejmą treści merytoryczne opracowane przystępnym dla dzieci językiem, atrakcyjną szatę graficzną oraz szereg gier i zabaw przeznaczonych dla najmłodszych.

Efektem szerokiego rozpowszechnienia publikacji wśród dzieci będzie podstawowa formacja historyczna w czasie, kiedy w życiu dziecka pojawia się moment intelektualny pozwalający na zbudowanie poczucia własnych kompetencji i skuteczności. Efektami pośrednimi realizacji zadania będą także: dostarczenie nauczycielom, edukatorom, pracownikom instytucji kultury, rodzicom prowadzącym nauczanie domowe pomocy merytorycznej i dydaktycznej w zakresie archiwistyki i nauk pomocniczych historii, dostarczenie rzetelnej pod względem merytorycznym oraz dostosowanej do wieku odbiorcy pomocy naukowej w formie gotowych scenariuszy i ćwiczeń do wykorzystania w czasie lekcji w szkole lub samodzielnej pracy z dzieckiem; upowszechnienie wiedzy na temat działalności Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz funkcjonującej w jego ramach Pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków w zakresie digitalizacji najcenniejszych zasobów nauki związanych z archidiecezją krakowską oraz diecezją bielsko-żywiecką.

 

Rezultaty/Wyniki projektu

Na tropach archiwalnych tajemnic, P. Kołpak, J. Kuska – bezpłatny e-book (pdf)

 

we_cherish_family_life1.jpg

 

Program Ministra Nauki i Szkolnictwa Doskonała nauka – Wsparcie konferencji naukowych
Tytuł projektu We Cherish Family Life (Pielęgnujemy życie rodzinne)
Jednostka organizacyjna Wnioskodawcy Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie UPJPII
Okres realizacji 22.11.2021 – 21.12.2022
Kierownik ks. prof. dr hab. Józef Stala
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie
Kwota dofinansowania 62 000 zł
Całkowita wartość 69 500 zł

 

Głównym celem konferencji jest zaprezentowanie sytuacji współczesnych rodzin i życia rodzinnego w kontekście zmieniającej się sytuacji społeczno-kulturowej. Określenie podstawowych założeń życia rodzinnego w krajach cywilizacji północnoatlantyckiej, wskazanie czynników wpływających na życie rodzinne, a także zagrożeń, możliwości oraz mocnych i słabych stron życia rodzinnego, szans i jego zagrożeń. Podkreślenie, co wpływa na stabilne, trwałe i szczęśliwe życie rodzinne oraz jakie wzory i koncepcje życia rodzinnego warto przedstawiać młodemu pokoleniu. Podkreślenie znaczenia rodziny i życia rodzinnego w budowaniu społeczeństwa, narodu, państwa i Kościoła. W sytuacji gwałtownych zmian rodziny i życia rodzinnego międzynarodowa konferencja jest zaprezentowaniem życia rodzinnego jako wartości, która wymaga stałej troski i pielęgnacji. Jej niewątpliwym bogactwem jest możliwość zaprezentowania badań przez prelegentów reprezentujących różne krajowe i międzynarodowe ośrodki uniwersyteckie, a także poszczególne dyscypliny z dziedziny nauk teologicznych i z dziedziny nauk społecznych. Obecność przedstawicieli różnych środowisk badawczych umożliwi dyskusję naukową, konfrontację przemian życia rodzinnego w różnych miejscach i wspólne poszukiwanie modeli wzmocnienia życia rodzinnego.

Projekt jest skierowany do ekspertów, naukowców, nauczyciele akademickich podejmujących różnorodne badania dotyczące rodziny i życia rodzinnego, jak również do studentów kierunku nauki o rodzinie jak i innych kierunków, zainteresowanych problematyką życia rodzinnego. Projekt jest również skierowany do przedstawicieli różnorodnych fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz małżeństwa i rodziny, nauczycieli i wychowawców, a także zainteresowanych rodziców.

Rezultatem naukowej konferencji – zaplanowanej na październik 2022 r. jest stworzenie międzynarodowego forum do diagnozy życia rodzinnego oraz wyznaczenia kierunków, założeń, celów, podmiotów, metod i sposobów umacniania życia rodzinnego oraz promowania pozytywnych przykładów i modeli. Dodatkowo wyniki międzynarodowej konferencji będą upowszechnione w międzynarodowych periodykach naukowych oraz podczas wykładów realizowanych w uczelniach, z których pochodzą prelegenci, zaś w formie bardziej popularnej przez wystąpienia radiowe.

Strona www
We Cherish Family Life | Pielęgnujemy życie rodzinne

 

Rezultaty/Wyniki projektu

We Cherish Family Life Pielęgnujemy życie rodzinne 2022 – broszura

sztuka_improwizacji_i_kompozycji_liturgicznej.png

 

Program Ministra Edukacji i Nauki Doskonała Nauka – wsparcie konferencji naukowych
Tytuł projektu Sztuka improwizacji i kompozycji liturgicznej w ujęciu historycznym i współczesnym
Jednostka organizacyjna Wnioskodawcy Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego
Okres realizacji 18.08.2022 – 18.05.2023
Kierownicy dr Filip Preissensen
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego
Kwota dofinansowania 26 950 zł
Całkowita wartość 29 950 zł

 

Muzyka od zawsze była związana z liturgią. Liturgia potrzebuje muzyki a muzyka potrzebuje liturgii. To właśnie liturgia stała się „przestrzenią”, w ramach której powstały najwybitniejsze dzieła muzyki wokalnej, wokalno-instrumentalnej i instrumentalnej; to dzięki liturgii kształtowała się muzyczna kultura europejska.

Celem konferencji jest zagadnienie powstawania kompozycji tworzonych i wykonywanych w ramach liturgii. Zagadnienie to obejmuje dwa zasadnicze aspekty: kompozycje wokalne (lub wokalnoinstrumentalne) przeznaczone dla zespołu śpiewaków lub zgromadzenia wiernych oraz zwrócenie uwagi na funkcję organów oraz ich roli w akcji liturgicznej, z głównym naciskiem na element improwizacji. Organizatorzy konferencji chcą, by oba zagadnienia zostały ukazane w możliwie jak najszerszej perspektywie: historycznej, z uwzględnieniem wybitnych kompozytorów, organistów minionych epok; a także współczesnej, prezentując różne środowiska, w których powstaje muzyka liturgiczna (Polska, Węgry, Stany Zjednoczone, Niemcy). Poruszone zagadnienia mają służyć odpowiedzi na pytanie, czy liturgia dzisiaj pozostaje przestrzenią nie tylko kształtowania wiary, ale również kształtowania współczesnej kultury. Organizatorzy konferencji pragną stworzyć ponadto warunki do wymiany poglądów oraz do dyskusji nad problematyką muzyki liturgicznej.

 

Rezultaty/Wyniki projektu

 

miedzynarodowy_kongres_dla_malzenstwa_i_rodziny_2022.png

 

Program Ministra Edukacji i Nauki Doskonała Nauka – Wsparcie konferencji naukowych
Tytuł projektu II Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny
Jednostka organizacyjna Wnioskodawcy Wydział Nauk Społecznych
Okres realizacji 5.09.2022 – 5.06.2023
Kierownicy ks. dr Paweł Gałuszka
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
Wydział Nauk Społecznych
Kwota dofinansowania 110 000 zł
Całkowita wartość 165 800 zł
Strona internetowa kongresrodzin.pl
Termin Kongresu 17–19 listopada 2022
Miejsce Kraków

 

Celem II Międzynarodowego Kongresu dla Małżeństwa i Rodziny jest refleksja naukowa nad kluczowymi, aktualnymi zagadnieniami związanymi z funkcjonowaniem małżeństwa i rodziny, zwłaszcza w kontekście bardzo dużej dynamiki zachodzących przemian społeczno-kulturowych. Punktem wyjścia do podjęcia rozważań jest model małżeństwa chrześcijańskiego i jego wymiar sakramentalny. W tej edycji nacisk położony zostanie na etap przygotowania do małżeństwa i pierwszych lat po jego zawarciu. Temat ten jest szczególnie aktualny w kontekście postępujących procesów laicyzacji i sekularyzacji, wzrastającej liczby rozwodów oraz zmian modelu funkcjonowania rodziny. Te nowe trendy obserwowane w Polsce, a w krajach Zachodu obecne od kilku dekad, skłaniają do przyjęcia nowej perspektywy, także w ramach pracy duszpasterskiej i działań podejmowanych przez przedstawicieli Kościoła Katolickiego. W trakcie Kongresu, obok zagadnień stricte teologicznych, podjętych zostanie szereg tematów, które nie tylko są szeroko dyskutowane w bieżącej literaturze naukowej, ale które pozostają żywe w aktualnej debacie publicznej nad zagadnieniem małżeństwa i rodziny, takich jak: stosunek państwa i polityki do małżeństwa i rodziny, kategorie językowe używane do opisu tej rzeczywistości, relacja sakramentu małżeństwa do osób pozostających w związkach niesakramentalnych, modele przygotowania do sakramentu małżeństwa, czy też zagadnienie stwierdzania nieważności małżeństw sakramentalnych.

Efektem Kongresu będzie debata naukowa o charakterze interdyscyplinarnym nad wymienionymi powyżej zagadnieniami, która znajdzie swój materialny wyraz w postaci trzech artykułach naukowych. Ponadto jej efektem będzie wypracowanie, w oparciu o wnioski z wygłoszonych referatów, aktualizacji modelu poradnictwa małżeńskiego i rodzinnego w Polsce, możliwego do zaaplikowania w obecnych uwarunkowaniach społecznych i kulturowych. Dodatkowym efektem będzie upowszechnienie wiedzy z zakresu małżeństwa i rodziny wśród szerokiego grona odbiorców. Odbędzie się to z wykorzystaniem różnego rodzaju mediów, zarówno tradycyjnych jak i tzw. nowych mediów.

 

Rezultaty/Wyniki projektu

O Kongresie w mediach

Fotorelacja (Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej)

II Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny – program

kategoria_zmiany_w_obszarze_wspolczesnej_pracy_socjalnej1.jpg

 

Program Ministra Nauki i Szkolnictwa Doskonała nauka – Wsparcie konferencji naukowych
Tytuł projektu Kategoria zmiany w obszarze współczesnej pracy socjalnej – międzynarodowa konferencja naukowa
Jednostka organizacyjna Wnioskodawcy Wydział Nauk Społecznych, Katedra Polityki Społecznej i Pracy Socjalnej
Okres realizacji 22.11.2021 – 22.11.2022
Kierownicy dr Katarzyna Wojtanowicz, dr Barbara Sordyl-Lipnicka
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Wydział Nauk Społecznych
Kwota dofinansowania 26 500 zł
Całkowita wartość 31 200 zł

 

Celem projektu jest organizacja dwudniowej międzynarodowej konferencji naukowej pt. Kategoria zmiany w obszarze współczesnej pracy socjalnej. Doświadczenie czasu pandemii. Implikacje badawcze i praktyczne. Tematem przewodnim konferencji będzie zagadnienie zmiany rozumianej jako kategoria naukowa i praktyczna w obszarze ewoluujących problemów społecznych (z uwzględnieniem sytuacji pandemii Covid), form oraz metod pracy socjalnej, możliwości kształcenia profesjonalistów społecznych i ich funkcjonowania w wymiarze osobowym. Celem konferencji jest również prezentacja eksploracji naukowych na temat zmian dokonujących się w określonych dziedzinach pracy socjalnej, specyfice funkcjonowania klientów, metodach i narzędziach pracy oraz realizatorach pracy socjalnej. Ponadto organizatorzy konferencji pragną stworzyć warunki do prezentacji przykładów dobrych praktyk działalności w obszarze pracy socjalnej odpowiadających na aktualne potrzeby społeczne z uwzględnieniem doświadczeń badawczych i praktycznych w wymiarze międzynarodowym. Założeniem organizowanego spotkania jest również upowszechnienie wyników najnowszych badań w obszarze pracy socjalnej oraz wypracowanie rekomendacji do rozwoju polityk społecznych.

Podjęcie tematyki przedkładanej w projekcie koncepcji organizacyjnej konferencji jest ważnym elementem wprowadzanych zmian w systemie pomocy społecznej w Polsce, uwzględniając kontekst doświadczania sytuacji pandemii. Organizacja przestrzeni dialogu i wymiany badawczo-praktycznej w wymiarze międzynarodowym w obszarze pracy socjalnej stanowi swoistą, rzadką i pożądaną formę wymiany. Budowanie przestrzeni dialogu, wymiany i umiędzynarodowienia nauki i praktyki w obszarze pracy socjalnej to istotny cel przedłożonego projektu. Efektem konferencji będzie konsolidacja środowiska naukowego i praktyków zajmujących się pracą socjalną w kontekście powszechnej, a zarazem dynamicznej zmiany, wypracowanie narzędzi służących badaniu gotowości do zmiany pracowników służb społecznych, dotychczas nieobecnych w polu analiz działania pracowników socjalnych, a także sformułowanie wskazówek do działań wdrożeniowych opracowanych na podstawie prezentowanych podczas konferencji wyników badań. Praca socjalna, jako zawód oparty na praktyce, ma do odegrania kluczową rolę, biorąc pod uwagę określone cele:

  1. rozwijanie spójności i stabilności społecznej,
  2. promowanie zmian i rozwoju społecznego poprzez wyzwolenie i wzmocnienie pozycji ludzi,
  3. przywrócenie funkcjonowania społecznego przy wymuszaniu poszanowania świętości życia, czerpanie z ideałów sprawiedliwości społecznej i godności człowieka.

Do udziału w Konferencji – zaplanowanej na październik 2022 r. –  zaproszeni zostaną przedstawiciele międzynarodowych środowisk naukowych zajmujących się pracą socjalną oraz polityką społeczną, pracownicy naukowi związani z naukami społecznymi, badacze, przedstawiciele środowisk realizujących pracę socjalną, studenci kierunków społecznych oraz wszyscy zainteresowani rozwojem pracy socjalnej i polityki społecznej.

Ważnym rezultatem projektu będzie udział ok. 300 uczestników w konferencji, wygłoszenie w trakcie dni konferencji 24 wystąpień, które zostaną opublikowane w dwóch formach:

  1. w monografii wieloautorskiej anglojęzycznej (10 artykułów) wydanej w zagranicznym, punktowanym wydawnictwie znajdującym się na liście MEiN,
  2. w polskim, uznanym czasopiśmie w obszarze pracy socjalnej (10 artykułów) znajdującym się na liście MEiN.

Ponadto podjęta zostanie ważna debata koncepcyjna w 3 grupach w formule open space technology (OST). Równocześnie zaprezentowanych zostanie min. 10 posterów.

Strona www
kategoriazmiany.upjp2.edu.pl

zycie_i_dzialalnosc_kard_as_sapiehy1.jpg

 

Program Ministra Nauki i Szkolnictwa Doskonała nauka – Wsparcie konferencji naukowych
Tytuł projektu Życie i działalność kardynała Adama Stefana Sapiehy na tle epoki
Jednostka organizacyjna Wnioskodawcy Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego – Katedra Archiwistyki
Okres realizacji 2.12.2021 – 2.10.2022
Kierownik ks. prof. dr hab. Józef Marecki
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego – Katedra Archiwistyki
Kwota dofinansowania 36 000 zł
Całkowita wartość 43 300 zł

 

Celem projektu jest udostępnienie i upowszechnienie posiadanej wiedzy na temat materiałów źródłowych oraz powstałych na ich bazie opracowań naukowych dotyczących kard. Adama Stefana Sapiehy, a także przypomnienie postaci Kardynała A. S. Sapiehy, przedstawiciela znaczącego rodu i wybitnego hierarchy katolickiego, oraz przybliżenie jego działalności, umożliwienie łatwego dostępu do upowszechnianych informacji. Ponadto, popularyzacja postaci kard. Sapiehy wśród ludzi nauki i kultury, duchowieństwa oraz innych osób zainteresowanych jego dziełem i życiem oraz historią XIX i XX w.

Aby zrealizować przyjęte cele międzynarodowej konferencji niezbędna jest realizacja następujących zadań:

  1. Dwudniowa międzynarodowa konferencja naukowa „Życie i działalność kardynała Adama Stefana Sapiehy na tle epoki”.
  2. Prezentacja  wystawy „Świadek dziejów Narodu. Kardynał Adam Stefan Sapieha (1867–1951) w dokumentach archiwalnych”.

Projekt skierowany jest do pedagogów, działaczy  społecznych, działaczy samorządowych, duchownych, polityków, a także przedstawicieli innych grup zawodowych i społecznych. Szczególnie mieszkańców Małopolski i Podkarpacia.

Konferencja zaplanowana jest na wrzesień 2022 r. Rezultatem konferencji naukowej jest przedstawienie referatów naukowych szeroko omawiających źródła różnej proweniencji, przechowywane w archiwach krajowych i zagranicznych  oraz uzyskane na ich podstawie rezultaty badawcze. A także referatów poświęconych różnym aspektom działalności Kardynała, ukazujących jego postać na tle historii Polski, Europy i dziejów Kościoła, rozwoju myśli teologicznej, dziejów regionu, oraz działalności Kościoła Katolickiego na południowo-wschodnich ziemiach Polski. Ponadto, umieszczenie w sieci plików pdf z tekstami referatów wygłoszonych w trakcie konferencji naukowej oraz wideorelacji nagranej  w czasie trwania  konferencji.

Planowanymi efektami projektu jest wykorzystanie przez przedstawicieli różnych kierunków i dyscyplin naukowych udostępnionych w trakcie konferencji  informacji o bazie źródłowej. Zintensyfikowanie badań nad postacią kard. A. S. Sapiehy i jego rodziną  w wymiarze interdyscyplinarnym i międzynarodowym. A także przywrócenie społeczności lokalnej Krasiczyna, ziemi przemyskiej oraz Krakowa, archidiecezji krakowskiej pamięci o wybitnej postaci i zainteresowanie nią różnych środowisk. Ponadto, przypadające na rok 2022 jubileusze – 110 rocznica ingresu (3 marca 1912) oraz 155 rocznica urodzin (14 maja 1867) kard. A. S. Sapiehy to okazje, aby umożliwić szerokiemu gronu odbiorców zapoznanie się z wynikami przeprowadzonych badań, źródłami i opracowaniami, co pozwoli na dalsze rzetelne prowadzenie badań nad postacią Sapiehy i jego rodziny.

 

Rezultaty/Wyniki projektu

DZIEŃ I

DZIEŃ II

muzyka_koscielna_wczoraj_dzis_i_jutro1.jpg

 

Program Ministra Nauki i Szkolnictwa Doskonała nauka – Wsparcie konferencji naukowych
Tytuł projektu Muzyka kościelna wczoraj, dziś i jutro – wierność tradycji, potrzeba odnowy
Jednostka organizacyjna Wnioskodawcy Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego – Katedra Muzyki Kościelnej
Okres realizacji 15.11.2021 – 15.08.2022
Kierownik s. dr hab. Susi Ferfoglia, prof. UPJPII
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego – Katedra Muzyki Kościelnej
Współorganizatorzy Archidiecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej,
Archidiecezjalna Szkoła Muzyczna im. ks. kard. F. Macharskiego I i II st.
Patroni projektu JE ks. Arcybiskup Metropolita Krakowski Marek Jędraszewski
JM Rektor, ks. prof. dr hab. Robert Tyrała
Kwota dofinansowania 44 400 zł
Całkowita wartość 49 600 zł

 

Celem konferencji jest zadanie i poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: Co to jest muzyka kościelna? Czy ma i będzie mieć jeszcze jakąś rolę w Kościele, w społeczeństwie? Jak uczyć się od przeszłości, żeby znaleźć odpowiedź dziś i mieć wizję na jutro? Co to znaczy czerpać z tradycji nowych form na dziś i na jutro?

Przyszłość muzyki kościelnej zależy od samych muzyków w kościele, którzy będą mieć głębokie korzenie i będą żyli pełnią własnej wiary, opartej na tradycji, ale i poszukujących jak twórczo wcielić tradycję dziś. Nie ma w tym zakresie recepty, działanie nie może przystosować się jedynie do danej chwili, ani nie może bazować jedynie na krytyce. Przyszłość muzyki kościelnej zależy od ludzi, którzy będą widzieć więcej niż tylko hasła, które w danej chwili są nowoczesne; od ludzi, którzy głęboko zakorzenieni w rozumieniu liturgii, będą z pasją poszukiwać form jej wyrazu tak, aby one służyły w pogłębianiu wiary.

Istotnym zamierzeniem projektu jest również wzmocnienie szerszej refleksji nad muzyką liturgiczną w polskim Kościele.

Planowane efekty:

  1. Udział min. 100 osób w konferencji (na miejscu i on-line).
  2. Wygłoszenie 6 wystąpień oraz 6 wystąpień młodych naukowców.
  3. Dyskusja nad problematyką muzyki liturgicznej w Polsce.
  4. Opracowanie publikacji pokonferencyjnej (w ramach czasopisma Pro Musica Sacra).
  5. Upowszechnienie wypracowanych wniosków na platformie YouTube.

Planowany program:

Tytuł: Muzyka liturgiczna wczoraj, dziś i jutro – wierność tradycji, potrzeba odnowy
Termin: 15–16 listopada 2021
Miejsce: Muzeum Archidiecezjalne

Program:
15 listopada 2021
9:00 otwarcie konferencji, JM Rektor UPJPII, ks. prof. Robert Tyrała

9:15 Część pierwsza: PRZESZŁOŚĆ
9:15–10:00 wykład I: Rola języka łacińskiego w formowaniu się liturgii zachodniej, prof. Guido Milanese (Uniwersytet Sacro Cuore Mediolan)
10:00–10:45 wykład II: Śpiew gregoriański jako fundament liturgii Kościoła rzymsko-katolickiego, dr Juan Pablo Rubio Sadia OSB (Sant’Anselmo, Rzym oraz Instytut San Domenico, Madryt)
10:45–11:00 podsumowanie cz. I
11:00–11:30 przerwa

11:30 Część druga: TERAŹNIEJSZOŚĆ
11.30–12:15 wykład III: Kształt liturgii po Soborze Watykańskim II, dr Dominik Jurczak OP
12:15–13:00 wykład IV: Muzyczny dialog współczesności z tradycją na przykładzie muzyki chóralnej Vytautas Miskinisa, prof. Vytautas Miskinis
13:00–13:15 podsumowanie cz. II
13:15–14:00 przerwa obiadowa

14:30 Część trzecia: PRZYSZŁOŚĆ
14:30–15:15 wykład V: Symbioza uniwersalnych wartości religijnych „z wysoką klasą kultury”, prof. Marta Kierska-Witczak (Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego w Wrocławiu)
15:15–16:00 wykład VI: W poszukiwaniu harmonii, która jednoczy, o. Cassian Folsom OSB (Klasztor w Nursji)
16:00–17:00 podsumowanie cz. III i dyskusja

19:00 koncert muzyki liturgicznej

16 listopada 2021
Panel młodego naukowca: Muzyka liturgiczna wczoraj, dziś i jutro – wierność tradycji, potrzeba odnowy

ochrona_danych_osobowych_w_kosciele_katolickim1.jpg

 

Program Ministra Edukacji i Nauki Doskonała nauka – Wsparcie monografii naukowych
Tytuł projektu Ochrona danych osobowych w Kościele katolickim
Jednostka organizacyjna Wnioskodawcy Wydział Prawa Kanonicznego – Katedra Norm Ogólnych i Teorii Prawa
Okres realizacji 22.11.2021 – 21.05.2022
Kierownik ks. prof. dr hab. Piotr Kroczek
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Wydział Prawa Kanonicznego – Katedra Norm Ogólnych i Teorii Prawa
Kwota dofinansowania 16 940 zł
Całkowita wartość 19 240 zł

 

Celem projektu jest wydanie monografii pt. Ochrona danych osobowych w Kościele katolickim. Komentarz do Dekretu ogólnego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w kościele katolickim z 2018 r. Treścią tej monografii jest przestawienie kluczowych zagadnień dla ochrony danych w Kościele na tle regulacji prawa powszechnie obowiązującego w tym RODO oraz prawa kanonicznego obowiązującego w innych państwach Unii Europejskiej.

Zadaniem będzie przygotowanie publikacji, która stanowić będzie novum na skalę europejską. Niemal we wszystkich Kościołach lokalnych w państwach Unii Europejskiej wprowadzono partykularne ustawy kościelne dotyczące ochrony danych. Jak dotąd żadna z nich nie doczekała się naukowego opracowania w formie systematycznego naukowego komentarza, takiego jak przedstawiona w niniejszym projekcie monografia.

Efektem publikacji będzie także dostarczenie wiedzy organom świeckim (w tym sądownictwu powszechnemu i administracyjnemu) oraz Prezesowi Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w sytuacjach, gdy organy te będą musiały zastosować odpowiednie przepisy odnośnie do ochrony danych osobowych w Kościele, stosując prawo egzogeniczne, czyli obce dla siebie – prawo kanoniczne.

W ramach projektu będzie wydana monografia naukowa, która zostanie opublikowana w dwóch formach wydanych jednocześnie:

  1. drukowanej o nakładzie 500 kompletów po dwa tomy,
  2. cyfrowej z identyfikatorem DOI w otwartym dostępie w Internecie (dostęp będzie bezpłatny i bez technicznych ograniczeń) w Bibliotece Cyfrowej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie pod adresem http://bc.upjp2.edu.pl/ oraz w Repozytorium Instytucjonalnym Polskiego Towarzystwa Teologicznego pod adresem https://repozytorium.ptt.net.pl.

 

Rezultaty/Wyniki projektu

ochrona_danych_osobowych_w_kosciele_katolickim_tom_1-350.jpg     ochrona_danych_osobowych_w_kosciele_katolickim_tom_2-350.jpg

 

w_sluzbie_spoleczenstwu1.jpg

 

Program Ministra Edukacji i Nauki Doskonała nauka – Wsparcie monografii naukowych
Tytuł projektu W służbie społeczeństwu. Polska w obronie praw człowieka na świecie i w kraju
Monografia wieloautorska W służbie społeczeństwu. Polska w obronie praw człowieka na świecie i w kraju, red. Józef Stala, Magdalena Butrymowicz, Kraków 2022, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
Jednostka organizacyjna Wnioskodawcy Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie UPJPII
Okres realizacji 22.11.2021 – 21.05.2022
Kierownik ks. prof. dr hab. Józef Stala
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Wydział Teologiczny sekcja w Tarnowie
Kwota dofinansowania 15 020 zł
Całkowita wartość 16 770 zł

 

Celem monografii wieloautorskiej W służbie społeczeństwu. Polska w obronie praw człowieka na świecie i w kraju jest zaprezentowanie polskich misji wojskowych służących obronie praw człowieka i bezpieczeństwa społecznego w kraju i na świecie w ujęciu nauk teologicznych i społecznych. Autorzy reprezentujący różne dyscypliny (nauki o bezpieczeństwie, nauki prawne, nauki socjologiczne, psychologia, pedagogika, nauki teologiczne), zgodnie z metodologią uprawianych dyscyplin, realizują badania przedstawiając w sposób całościowy zróżnicowaną problematykę związaną ze służbą polskich żołnierzy na misjach oraz bezpieczeństwem polskiego społeczeństwa.

Zadania związane z realizacją projektu obejmują przygotowanie i redakcję merytoryczną, redakcję stylistyczną i techniczną, korektę składową, graficzne opracowanie materiału ilustracyjnego, skład i łamanie, projekt okładki i layoutu oraz druk książki.

Projekt jest skierowany do przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych, szczególnie z dziedziny nauk społecznych i z dziedziny nauk teologicznych, zarówno do nauczycieli akademickich jak i studentów, a także do służb wojskowych, ich rodzin, do duszpasterzy rodzin, nadto do kapelanów wojskowych oraz wszystkich zainteresowanych tematyką obrony praw człowieka.

Nowatorski charakter podejmowanej problematyki wynika z wieloaspektowego ujęcia zagadnienia przez przedstawicieli nauk teologicznych i nauk społecznych, podjęta współpraca naukowa ubogaci i wpłynie na rozwój zarówno nauk teologicznych jak i nauk społecznych. Przygotowana monografia wieloautorska może stać się interesującym materiałem poszerzającym literaturę przedmiotu, zarówno w ramach studiów z zakresu nauk teologicznych jak i nauk społecznych.

 

Rezultaty/Wyniki projektu

w_sluzbie_spoleczenstwu-350.jpg

 

kosciol_polski_w_rzymie1.jpg

 

Program Ministra Edukacji i Nauki Doskonała nauka – Wsparcie monografii naukowych
Tytuł projektu Kościół polski w Rzymie – tożsamość i reprezentacja w perspektywie sztuki
Jednostka organizacyjna Wnioskodawcy Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego – Katedra Dziejów Kultury
Okres realizacji 22.11.2021 – 21.05.2022
Kierownik dr Józef Skrabski
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego – Katedra Dziejów Kultury
Kwota dofinansowania 78 265 zł
Całkowita wartość 92 775 zł

 

Celem projektu jest wydanie książki Józefa Skrabskiego pt. Kościół polski w Rzymie: tożsamość i reprezentacja w perspektywie sztuki. Książka jest poświęcona jednej z najstarszej polskiej placówki za granicą, erygowaną z inicjatywy kardynała Stanisława Hozjusza w 1578 roku. W czasach nowożytnych polskie hospicjum i kościół były nie tylko miejscem goszczenia pielgrzymów z Rzeczypospolitej, ale również miejscem skupiającym Polaków w Wiecznym Mieście przebywających w rożnych celach, od duchownych świeckich i zakonnych załatwiających rożne sprawy w urzędach Stolicy Apostolskiej, świeckich podróżujących w celach edukacyjnych, po przedstawicieli dworu królewskiego będących w Rzymie w związku z różnorodnymi misjami. Książka dotyczy również dziejów hospicjum w XIX i XX wieku. Jej celem jest przedstawienie narzędzi w dziedzinie sztuki używanych w manifestacji i reprezentacji tożsamości Polaków w centrum chrześcijańskiego świata, gdzie jak w soczewce odbijała się sytuacja polityczna, religijna i artystyczna Europy.

W ramach projektu realizowane będą różnorodne zadania związane z wydaniem publikacji. W pierwszej kolejności nastąpi redakcja merytoryczna obejmująca weryfikację treści książki, przywoływanych przez Autora faktów, pojęć, specjalistycznej nomenklatury, poprawności i kompletności cytowanych źródeł i opracowań, spójności i logiczności wywodu i prowadzonych analiz, weryfikacji poprawności cytatów źródłowych w j. łacińskim. W kolejnym etapie będzie konieczna redakcja filologiczna polegająca na weryfikacji poprawności odczytu tekstu źródłowego i przygotowania go do edycji zgodnie z instrukcjami wydawniczymi dla źródeł historycznych. Etapem niezbędnym będą korekty literowe i korekta składowa stanowią standardowe procedury w procesie przygotowania tekstu do druku. Przeprowadzenie korekt wpływa zasadniczo na finalny kształt książki i niejednokrotnie decyduje o jej pozytywnym lub negatywnym odbiorze przez czytelników. Zadaniem istotnym jest wykonanie Indeksu nazw miejscowych i osobowych, które stanowi podstawowe narzędzie wyszukiwania informacji. Zadaniem kolejnym jest graficzne opracowanie materiału ilustracyjnego oraz łamanie tekstu i skład obszernej i bogato ilustrowanej zgodnie z zasadami edytorskimi serii jest pracą wymagającą nie tylko umiejętności czysto technicznych, ale również pewnej spójnej koncepcji i wizji całości książki.

Książka jest skierowana do szerokiego grona humanistów zainteresowanych związkami polsko-włoskimi, w szczególności historyków sztuki, historyków, muzykologów. Istotną grupą docelową jest Polonia we Włoszech i Europie, dla których kościół polski w Rzymie i istniejące przy nim Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Emigracji był jednym z ważniejszych ośrodków skupiających Polaków na emigracji. Książka adresowana jest do środowisk kościelnych związanych Państwem Watykańskim.

Efektem projektu będzie książka wydana drukiem i udostępniona w wolnym dostępie on-line książka Kościół polski w Rzymie: tożsamość i reprezentacja w perspektywie sztuki.

 

Rezultaty/Wyniki projektu

Józef Skrabski, Kościół polski w Rzymie: tożsamość i reprezentacja w perspektywie sztuki, Towarzystwo Naukowe Societas Vistulana, Kraków 2021, ss. 695, ISBN 978-83-65548-87-0, DOI 10.55545/9788367277006, https://vistulana.pl/otwarty-dostep/jozef-skrabski-kosciol-polski-w-rzymie-tozsamosc-i-reprezentacja-w-perspektywie-sztuki-krakow-2021/.

kosciol_polski_w_rzymie-350a.jpg

 

stroje_zakonne_symbolika_historia_przemiany1.jpg

 

Program Ministra Edukacji i Nauki Doskonała Nauka – Wsparcie monografii naukowych
Tytuł projektu Stroje zakonne – symbolika, historia, przemiany, t. 1-2
Jednostka organizacyjna Wnioskodawcy Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego
Okres realizacji 2.06.2020 – 2.06.2022
Kierownik dr hab. Lucyna Rotter
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego
Kwota dofinansowania 79 400 zł
Całkowita wartość 88 400 zł

 

Opis projektu badawczego o numerze DNM/SP/466384/2020.

Publikacja ma na celu ukazanie problematyki związanej zarówno w naukowym i teoretycznym jak i praktycznym podejściem do nauk humanistycznych. Będzie miała na ukazanie zagadnień z zakresu kostiumologii zakonnej w dookreśleniu do dziedzictwa i krajobrazu kulturowego. Publikacja pokaże także praktyczne możliwości związane z problematyką badań kostiumologicznych dających możliwości dla prac w obszarze konserwacji, teatrologii, filmu itp. Tematyka ujęta będzie zarówno w aspekcie historycznych przemian odnoszących się do przeobrażeń w stroju zakonnym jak i we współczesnym postrzeganiu semantycznym habitu w społeczeństwie zarówno dookreślonym religijnie jak i laickim.

Biorąc pod uwagę omówienie problematyki wraz z uzupełnieniem poprzez przygotowanie leksykonu wychodzi naprzeciw współczesnym potrzebom nauki, wychodzi też na przeciw potrzebom społecznym i branżowym, oraz wypełnia dotychczasową lukę w nauce. Przewidziane w harmonogramie koszty (ok 85%) przeznaczone zostaną głównie na wydanie monografii oraz prace redakcyjne. Niewielka część budżetu spożytkowana zostanie do kwerendy oraz opłaty związane z licencjami(ok 10%). Określone środki (ok 5%) przewidziane są także na dziania promocyjne projektu.

 

W ramach projektu zostaną zebrane materiały, opracowane źródła i warstwa ilustracyjna dwutomowej publikacji:

  1. Lucyna Rotter (tekst), Dariusz Pawelec (fotografie), Co można opowiedzieć ubiorem? t. 1: Semantyka strojów zakonnych, ISBN 978-83-7730-438-9, Kraków 2020, ss. 517.
  2. Lucyna Rotter (tekst), Dariusz Pawelec (fotografie), Co można opowiedzieć ubiorem? t. 2: Leksykon habitów zakonnych, Kraków 2021, w przygotowaniu.

 

Rezultaty/Wyniki projektu

co_mozna_opowiedziec_ubiorem_tom_1-350.png     co_mozna_opowiedziec_ubiorem_tom_2-350.png

 

kreowanie_marek_kultury1.jpg

 

Program Ministra Edukacji i Nauki Doskonała Nauka – Wsparcie monografii naukowych
Tytuł projektu Kreowanie marek kultury – historia, współczesność, perspektywy
Jednostka organizacyjna Wnioskodawcy Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego
Okres realizacji 5.06.2020 – 5.06.2022
Kierownik dr Andrzej Giza
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego
Kwota dofinansowania 48 790 zł
Całkowita wartość 57 790 zł

 

Opis projektu badawczego o numerze DNM/SP/469369/2020.

Publikacja ma na celu ukazanie problematyki związanej z wdrożeniowym i praktycznym podejściem do nauk humanistycznych. Będzie miała na ukazać dziedzictwo i krajobraz kulturowy jako produktu marketingowy. Publikacja pokaże także praktyczne możliwości związane z problematyką managementu w kulturze. Tematyka ujęta będzie zarówno w aspekcie historycznych przemian odnoszących się do problemy postrzegania dziedzictwa kulturowego, jak i współczesnych form możliwości i dróg rozwoju dla przedmiotowych obszarów badawczych ale i odnoszących się do rynku pracy oraz obszaru branży związanych z działaniami w obszarze dziedzictwa historycznego i kulturowego. Tematyka taka wpisuje się również w zagadnienia związane z polskim rynku instytucji kultury, kreowaniem polityki historycznej oraz kreowania marki produktu kulturowego. Omówione zostaną najważniejszych tematy przynależne menadżerom kultury i dziedzictwa historycznego.

Biorąc pod uwagę, iż branża turystyczno-kulturowa jest jednym z najbardziej rozwijających się obszarów na rynku – omówienie problematyki w aspekcie historycznym ale i współczesnych potrzeb, wychodzi na przeciw potrzebom społecznym, branżowym oraz naukowym. Przewidziane w harmonogramie koszty (ok. 85%) przeznaczone zostaną głównie na wydanie monografii oraz prace redakcyjne. Niewielka część budżetu spożytkowana zostanie do kwerendy oraz opłaty związane z licencjami (ok. 10%). Określone środki (ok. 5%) przewidziane są także na dziania promocyjne projektu.

  

W ramach projektu zostaną zebrane materiały, opracowane źródła i warstwa ilustracyjna publikacji:
Andrzej Giza, Kreowanie Marek kultury – historia, współczesność, perspektywy, Kraków 2021.

 

Rezultaty/Wyniki projektu

Andrzej Giza, Kreowanie marek kultury Historia, współczesność, perspektywy, Wydawnictwo AVALON, Kraków 2022, ss. 192, ISBN 978-83-7730-583-6, https://doi.org/10.55288/9788377305836, https://wydawnictwoavalon.pl/produkt/kreowanie-marek-kultury-historia-wspolczesnosc-perspektywy.

kreowanie_marek_kultury-400.png

 

Program Ministra Edukacji i Nauki Konkurs „DIALOG”
Tytuł projektu Świadek dziejów Narodu. Kardynał Adam Stefan Sapieha. (1867–1951) w dokumentach archiwalnych
Jednostka organizacyjna Wnioskodawcy Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego
Okres realizacji 25.10.2018 – 24.10.2021
Kierownik ks. prof. dr hab. Józef Marecki
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego

 

Opis projektu badawczego o numerze 0043/DLG/2018/10.

Celem projektu jest przypomnienie postaci Kardynała A.S. Sapiehy, przedstawiciela znaczącego rodu i hierarchy katolickiego, a także przybliżenie jego działalności. Cel ten będzie osiągnięty m.in. poprzez publikację materiałów źródłowych dot. kardynała A.S. Sapiehy (1867–1951) i ich popularyzację. Postać wyjątkowo ważna w historii Polski, a związane z nim źródła są cenne dla polskiego dziedzictwa narodowego oraz dla uzyskania dziejów i przekształceń życia społecznego, politycznego, religijnego oraz działalności charytatywnejj na przestrzeni ponad półwiecza.

Jeden z wybitniejszych hierarchów katolickich w I poł. XX wieku miał szczególne zdolności do kierowania archidiecezją, rozwijał sieć parafialną, poszerzał działalność duszpasterską, szczególnie duszpasterstwo młodzieżowe i akademickie. Angażował się w działalność charytatywną w okresie I i II wojny światowej. Powstałe z jego inicjatywy szpitale w Zakopanem i w Witkowicach po zakończeniu I wojny przekazał społeczeństwu. Jako jedyny z hierarchów zorganizował bez zgody Niemców duszpasterstwo wśród robotników przymusowych w czasie II wojny światowej.

A.S. Sapieha był postacią kontrowersyjną i także z tego powodu warto ukazać jego autentyczną działalność, przedstawioną w świetle materiałów źródłowych. Badania będą oparte m.in. na metodzie selekcji, metodzie porównawczej, metodzie opisowej i analizie jakościowej. Przedmiotem opracowania będą źródła historyczne opisujące działalność kościelno-organizacyjną, duszpasterską, charytatywną, społeczną i polityczną kardynała A.S. Sapiehy.

 

Rezultaty/Wyniki projektu

  1. Kwerenda w ponad 40 archiwach, wybrane źródła zostały przepisane, przetłumaczone na język obcy oraz podzielone tematycznie.
  2. 5-tomowa publikacja źródłowa: Świadek Dziejów Narodu. Kardynał Adam Stefan Sapieha (1867–1951) w dokumentach archiwalnych, Wydawnictwo Avalon, ISBN 978-83-7730-433-4.
    • Tom I, Działalność duszpasterska, M. Marosz;
    • Tom II, Działalność organizacyjno – kościelna, A. Czocher, Ł. Marek;
    • Tom III, Działalność charytatywna, S. Furtak, J. Marecki;
    • Tom IV, Działalność społeczna, M. Konieczna, S. Piotrowska;
    • Tom V, Działalność polityczna, C. Kuta, R. Opulski.
  3. Uruchomiona została strona internetowa projektu https://sapieha.upjp2.edu.pl/.
  4. Konferencja naukowa pt. Świadek dziejów Narodu. Kardynał Adam Stefan Sapieha w dokumentach archiwalnych, dnia 14 października 2021 roku w Krakowie (stream wydarzenia dostępny pod linkiem https://youtu.be/VtWIcJaka-U).
  5. Wystawa planszowa Świadek Dziejów Narodu. Kardynał Adam Stefan Sapieha w dokumentach archiwalnych zaprezentowana 14 października 2021 roku w Krakowie (plansze dostępne pod adresem: https://sapieha.upjp2.edu.pl/wystawa/).

Program Ministra Edukacji i Nauki Konkurs „DIALOG”
Tytuł projektu Semiologiczny, historyczny i kulturowy aspekt tożsamości narodowej na przykładzie krajów Grupy Wyszehradzkiej. Próba znalezienie jedności w różnorodności
Jednostka organizacyjna Wnioskodawcy Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego
Okres realizacji 6.11.2018 – 5.05.2021
Kierownik dr hab. Lucyna Rotter
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego

 

Opis projektu badawczego o numerze 0045/DLG/2018/10.

Celem projektu jest wyszczególnienie i komparatystyczna analiza miejsc, postaci i elementów kulturowych dziedzictwa niematerialnego ważnych dla wspólnej historii krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz tożsamości narodowej mieszkańców Polski, Czech, Słowacji i Węgier pod koniec drugiej dekady XXI w. Projekt zakłada także połączenie klasycznych efektów działalności naukowej (publikacja i międzynarodowa konferencja) z innowacyjnymi narzędziami popularyzacji wiedzy, umożliwiając wykorzystanie humanistyki do rozwoju innych obszarów nauki, kultury, edukacji, gospodarki i społeczeństwa.

 

Rezultaty/Wyniki projektu

  1. Opracowanie i przeprowadzenie ankiety badającej znajomość kultur grup państw V4.
  2. Strona internetowa projektu: https://unityv4.pl/.
  3. Publikacja anglojęzycznej monografii, red. J. Marecki, C. Kuta, The European Crucible of Diversities, Wydawnictwo Avalon, Kraków 2020.
  4. Film Ślady tożsamości, prof. D. Pawelec, dr hab. L. Rotter. https://www.youtube.com/watch?v=F4-jl4MPy9Q.
  5. Międzynarodowa konferencja naukowa pt. Jedność w różnorodności. Kultura – Historia – Sztuka”, w dniach 28–29 września 2020 roku w formie hybrydowej.
  6. Międzynarodowe Warsztaty dla studentów i doktorantów pod hasłem „Jedność w różnorodności” w dniach 1–3 maja 2019 roku w Krakowie (reportaż z warsztatów dostępny pod linkiem https://www.facebook.com/dziedzictwokulturoweUPJPII/videos/463908804372095/ ).
  7. Konferencja zamykająca i podsumowująca grant, Próba znalezienia jedności w różnorodności. Semiologiczny, historyczny i kulturowy aspekt tożsamości narodowej na przykładzie krajów Grupy Wyszehradzkiej, dnia 10 kwietnia 2021 roku (stream wydarzenia można odnaleźć pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=6hVRNzCMUj8 ).

Program Ministra Edukacji i Nauki Konkurs „DIALOG”
Tytuł projektu Wielokulturowe dziedzictwo Rzeczypospolitej w kształtowaniu europejskiej mentalności Słowian Europy Środkowo-Wschodniej. Interdyscyplinarne badanie wpływów łacińskich na kulturę bizantyjsko-słowiańską inspirowane 300-ną rocznicą Synodu Zamojskiego
Jednostka organizacyjna Wnioskodawcy Wydział Teologiczny
Okres realizacji 21.10.2019 – 20.12.2021
Kierownik ks. dr hab. Przemysław Nowakowski, prof. UPJPII
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Wydział Teologiczny

 

Opis projektu badawczego o numerze 0046/DLG/2019/10.

Działania podejmowane w ramach projektu wpisują się w zakres badań kulturologicznych i historycznych dziejów Pierwszej Rzeczypospolitej Dwojga Narodów, uwzględniając jej wielokulturowy i wielonarodowy charakter. Zamierzają ukazać dawne państwo polsko-litewsko-ruskie jako miejsce spotkania i kształtowania się tożsamości narodów (tutaj: Polacy, Białorusini, Ukraińcy), które będąc częścią etnicznej wspólnoty słowiańskiej, należały do dwóch europejskich cywilizacji: zachodniej (łacińskiej) i wschodniej (bizantyjskiej). Ukazując związek historii ze współczesnością projekt chce przyczynić się do lepszego postrzegania Polski przez jej wschodnich sąsiadów, a równocześnie do umocnienia ich tożsamości i mentalności europejskiej. obecny projekt pragnie zwrócić uwagę na to, co nas łączy, pokazać pozytywne aspekty współistnienia w jednym organizmie państwowym, tworzenie swojej syntezy cywilizacji łacińskiej i bizantyjskiej (szczególnie na przykładzie Kościoła unickiego w historycznym kontekście synodu w Zamościu w 1720 roku). Projekt zakłada współpracę naukowców z Polski, Ukrainy i Białorusi, reprezentujących kilka różnych dziedzin nauki takich jak: historia, filologia, teologia, nauki prawnicze, socjologia, kulturologia.

synod_zamojski_1.jpg          synod_zamojski_2.jpg

 

Rezultaty/Wyniki projektu

  1. Opracowanie strony internetowej projektu http://synodzamojski.upjp2.edu.pl/;
  2. Publikacja: red. P. Nowakowski, tłum. M. Grzelak, P. Nowakowski, Statuty Synodu Zamojskiego 1720 roku. Nowe tłumaczenie z komentarzami, Wydawnictwo Avalon, Kraków 2020.
  3. Ogólnopolska Konferencja Naukowa w 300-lecie Synodu pt. Synod Zamojski 1720–2020. In memoriam, dnia 17 września 2020 roku.
  4. Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. Dziedzictwo Synodu Zamojskiego 1720–2020. Wyzwania i perspektywy, w dniach 18–19 listopada 2021 w Krzeszowicach.
  5. Publikacja pokonferencyjna: red. P. Nowakowski, Dziedzictwo Synodu Zamojskiego 1720–2020. Wyzwania i perspektywy, Wydawnictwo Avalon, Kraków 2021.
  6. Warsztaty naukowe dla młodych naukowców przeprowadzone w dniach 10–15 października 2021 roku oraz 25 października 2021 roku na Ukrainie (Kijów, Lwów).
  7. Warsztaty dla młodych naukowców z Białorusi przeprowadzone w formie online
    5 listopada 2021 roku w Krakowie.
  8. Międzynarodowa Sesja Studencka pt. Wokół Synodu Zamojskiego 1720. Religia – kultura – nauka, w dniach 6–7 grudnia 2021 roku w Krakowie.

Program Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Narodowy Program Rozwoju Humanistyki
Tytuł projektu Józef Tischner „Filozofia dramatu”, Paris 1990 – tłumaczenie na język włoski, publikacja w prestiżowym włoskim wydawnictwie naukowym
Jednostka organizacyjna Wnioskodawcy Wydział Filozoficzny
Okres realizacji 19.12.2017 – 18.12.2019
Kierownik ks. dr hab. Jarosław Jagiełło, prof. UPJPII
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Wydział Filozoficzny

 

Opis projektu badawczego o numerze 0021/NPRH5/H21/84/2017/1.

Filozofia dramatu to jedno z najwybitniejszych dzieł w dorobku filozoficznym ks. prof. Józefa Tischnera. Rozprawa ta wielokrotnie została określona nie tylko przez uznane autorytety z zakresu nauk filozoficznych, lecz równocześnie przez wielu Czytelników za jedną z najważniejszych i najciekawszych polskich książek z zakresu nauk humanistycznych, jakie zostały opublikowane w Polsce po II wojnie światowej. Książka stanowi rezultat wieloletnich poszukiwań Autora, który zamieścił w niej pierwszy, systematyczny, zwarty wykład własnej, nowatorskiej koncepcji filozoficznej człowieka. Za pomocą metody fenomenologicznego opisu Tischner dokonuje w swej rozprawie stopniowego rozjaśniania ludzkiej egzystencji jako właśnie egzystencji dramatycznej.

Jednakże ta książka jest świadectwem zerwania we współczesnej filozofii człowieka z egologicznym, obecnym w filozofii transcendentalnej, paradygmatem myślenia o ludzkim bycie, w miejsce, którego Tischner – idąc śladem myślenia Franza Rosezweiga, Martina Bubera i Emmanuela Lévinasa – wprowadza dialogiczny paradygmat rozumienia człowieka. Ten paradygmat implikuje przeżywanie dramatu w potrójnym otwarciu człowieka: na Innego, na możliwą do uprzedmiotowienia scenę dramatu i na przepływający przez dramatyczne doświadczenia ludzkiego życia czas. Tego potrójnego otwarcia jako drogi wzrostu świadomości samego siebie, opisywany przez Tischnera człowiek doświadcza przede wszystkim w takich wydarzeniach swego życia, jak spotkanie, dialog, wzajemność, błądzenie, kuszenie, potępienie i wreszcie usprawiedliwienie.

Te wszystkie wydarzenia, usytuowane przez Tischnera w trzech wielkich żywiołach ludzkiego istnienia – żywiole piękna, prawdy i dobra, wprowadzają człowieka w najbardziej bolesny dramat jego egzystencji – w napięcie między dobrem a złem i stawiają problem wolności. Jednakże Tischner pokazuje w swojej rozprawie, że ostatnie słowo w życiu człowieka, który przecież jest wolny, nie jest niewolnikiem i nie musi należeć do zła, lecz właśnie do dobra – to słowo usprawiedliwienie.

Publikacja włoskiego wydania niniejszego dzieła Tischnera planowana jest w znanym i uznanym w świecie nauki wydawnictwie Pensa MultiMedia Editore, specjalizującym się w publikacjach akademicko-naukowych. Dewizą Wydawnictwa jest „wysoka jakość” publikacji. Autorzy, tłumacze, kuratorzy tekstów w większości pochodzą ze świata akademickiego: profesorowie uniwersytetów, badacze, pracownicy naukowi. Wydawnictwo wydaje specjalistyczne periodyki na wysokim poziomie naukowym, funkcjonując również na rynku książek elektronicznych (e-book, peer-to-peer reviewed, ecc).

Projekt dotyczy tłumaczenia i zagranicznej publikacji dzieła o najwyższym poziomie naukowym i wartości merytorycznej, odnosi się do rozprawy klasyka współczesnej polskiej filozofii człowieka (dyscypliny humanistycznej) i umożliwia upowszechnienie znaczącego fragmentu dorobku polskiej humanistyki wśród zagranicznych przedstawicieli nauki.

Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2017–2018, nr projektu 21H16002184

 

nprh-1280.jpg

 

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano