Programy Ministra Edukacji i Nauki

Minister Edukacji i Nauki w dniu 1 lipca 2021 r. ustanowił nowy program Nauka dla Społeczeństwa.

Celem nowego programu Ministra Edukacji i Nauki jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych instytucji działających na rzecz upowszechniania nauki. Dofinansowaniem w wysokości od 100 tys. do 2 mln zł mogą zostać objęte projekty stawiające na współpracę instytucji naukowych z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i otoczeniem gospodarczym.

Program obejmuje wsparcie finansowe projektów w trzech filarach:

• Doskonałość naukowa – wsparcie projektów, które mają na celu m.in. podnoszenie jakości badań naukowych, podejmowanie nowych i ważnych dla rozwoju społeczno-gospodarczego tematów badawczych, umiędzynarodowienie polskiej nauki.
  • Nauka dla innowacyjności – wsparcie projektów zwiększających efektywność współpracy nauki z otoczeniem gospodarczym, wspierających innowacyjność oraz komercjalizację wyników badań naukowych i prac rozwojowych, upowszechniających wiedzę na temat związków między nauką.
  • Humanistyka – Społeczeństwo – Tożsamość – wsparcie projektów popularyzujących innowacyjne i interdyscyplinarne badania w obszarze humanistyki, promujących postawy patriotyczne, tradycje narodowe i regionalne, a także badających źródła kultury polskiej w kraju i za granicą.

Uczelnia jako wnioskodawca może złożyć w roku tylko 4 wnioski (liczy się kolejność zgłoszeń). Wnioski grantowe będą rozpatrywane w trybie ciągły, składnie wniosków w Zintegrowanym Systemie Usług dla Nauki – Obsługa Strumieni Finansowania (OSF). Osoby lub zespoły badaczy zainteresowane składaniem wniosków proszone są o kontakt z Biurem Projektów Naukowych.

Nabór wniosków do programu zostanie otwarty w sierpniu 2021 r.

Szczegóły programu w Komunikacie Ministra MEiN.

Kontakt w sprawie

mgr Iwona Bąk